USG DLA FIZJOTERAPEUTÓW

Po co fizjoterapeucie USG?

stolik

W obecnej sytuacji rynku usług rehabilitacyjnych w Polsce obserwuje się znaczący postęp w kierunku"emancypacji" zawodu fizjoterapeuty. Wiele prywatnych praktyk fizjoterapeutycznych jest prowadzonych przez kogoś w rodzaju "terapeuty pierwszego kontaktu". Jednak ci terapeuci stają nierzadko w obliczu problemów diagnostycznych na etapie "przedlekarskim". Mają oni w swym arsenale wyłącznie "skaner" własnych rąk, ale to czasem okazuje się zbyt mało. Zwłaszcza w sytuacjach pourazowych lub ostrych zespołach bólowych, gdzie zachodzi ryzyko przeoczenia istotnych uszkodzeń.

Badanie usg ułatwia postawienie trafnej diagnozy oraz, co jest nie mniej ważne, wykrycie ewentualnych przeciwwskazań do terapii. Czasami może się okazać, że pacjent zamiast fizjoterapii wymaga natychmiastowego skierowania do specjalistycznej opieki medycznej

Ultrasonografia pozwala na dynamiczną ocenę różnych tkanek zarówno w spoczynku, jak i podczas ruchu. W fizjoterapii badanie to jest szczególnie wartościowe, gdyż może być wykorzystywane tak często, jak jest to konieczne (nieinwazyjność, brak szkodliwego promieniowania ).

Co można zobaczyć w USG?

Mięśnie: USG można wykorzystać jako narzędzie do oceny aktywności mięśni, ich uszkodzenia czy zerwania, możemy znacznie łatwiej zlokalizować rozerwania, ocenić i zmierzyć wielkość krwiaka oraz monitorować proces zdrowienia.

Poza tym badanie to pozwala zaobserwować sklejenia i zbliznowacenia tkanek.

Ścięgna: Podobnie jak mięśnie można badać w sposób statyczny oraz dynamiczny, co pozwala na oszacowanie nie tylko ich wewnętrznej struktury ale także zbliznowaceń, podwichnięć, niestabilności oraz patologicznych zmian.

Kości: Może być przydatne do oceny okostnej ponieważ widoczne są jej przerwania szczególnie w ocenie złamań, złamań z przeciążenia, zapalenia kości. Możemy również obserwować wyrośla kostne, zmiany rozwojowe jak również skostnienia pozaszkieletowe.

Stawy: USG jest doskonałym narzędziem do wykrywania wysięku w stawie, pozwala ocenić chrząstkę stawową, jej grubość, zarys i wykryć już we wczesnym stadium jej zwyrodnienie. Bardzo dobrze widoczne są również łąkotki stawowe i ich uszkodzenia oraz zerwania i naderwania więzadłowe, co pozwala na ocenę stabilności stawu.

Nerwy: Podobnie jak w ocenie ścięgien i mięśni możliwe są do zaobserwowania sklejenia i zbliznowacenia drażniące nerw, zmiany pourazowe takie jak uszkodzenia związane z naciągnięciem czy stłuczenia nerwu oraz widoczne są zmiany patologiczne np. nerwiak.

Drugim, ważnym zastosowaniem ultrasonografu w fizjoterapii jest tzw, sonofeedback. W skrócie jest to śledzenie postępów terapeutycznych pod kontrolą ultrasonografu, a także poprawa efektywności procesu terapeutycznego wykorzystując diagnostyczne możliwości usg.

SONOFEEDBACK

Sonofeedback wykorzystywany jest do motorycznego nauczania ruchu, dzięki któremu możemy najpierw zidentyfikować, a następnie wyizolować pracę właściwych w danej dysfunkcji mięśni ,co z kolei wpłynie na optymalizację efektów terapeutycznych.

Jednym z przykładów takiego wykorzystania sonofeedbacku może być aktywizacja mięśnia poprzecznego brzucha w terapii i profilaktyce dolegliwości bólowych kręgosłupa lędźwiowego.

Główną przyczyną dużej części tych dolegliwości upatruje się w braku dostatecznej stabilizacji okolicy lędźwiowej, spowodowany słabą aktywnością tzw. głębokich, lokalnych stabilizatorów, których zadaniem jest kontrola pojedynczego segmentu ruchowego w tych sytuacjach, kiedy warunki zewnętrzne (ruch, pozycja ciała) spowodują obciążenie stawu poza strefą neutralną.

Fizjoterapia z wykorzystaniem sonofeedbacku będzie polegała na wizualnej nauce aktywizacji mięśnia poprzecznego brzucha, która dzięki temu, że mięsień ten funkcjonuje w synergii, synchronii i syntonii z mięśniami wielodzielnymi, wpłynie na aktywizację tych ostatnich przez co poprawie ulegnie stabilizacja dolnej części tułowia redukując tym samym przyczynę symptomów pacjenta.

Innym bardzo ważnym obszarem, w którym fizjoterapeuci wykorzystują diagnostyczne USG jest biologiczne sprzężenie zwrotne w aktywizacji mięśni dna miednicy u pacjentów z nietrzymaniem moczu.

USG pozwala nie tylko na prawidłową i dokładną ocenę, dokonanie pomiarów , ale również na prowadzenie terapii w oparciu o biologiczne sprzężenie zwrotne (sonofeedback).

Sonofeedback może znaleźć podobne jak w przypadku okolicy lędźwiowej zastosowanie w ocenie i terapii czynności stabilizacyjnej głębokich mięśni szyi, w ocenie części dolnej mięśnia czworobocznego i terapii mięśnia obszernego przyśrodkowego, mięśni pierścienia rotatorów czy innych mięśni kończyn w przypadkach powstającej dysfunkcji nerwowo-mięśniowej.

Ulrasonograf to nie tylko wspaniałe narzędzie do pracy z pacjentem ,ale również znaczne podniesienie prestiżu gabinetu fizjoterapeutycznego.

Firma Polrentgen oferuje w cenie ultrasonografu Honda szkolenie, gdzie zdobędziecie Państwo solidne podstawy do pracy z USG.

 

Honda 2200HONDA HS-2200 jest przenośnym aparatem będącym kontynuacją modelu HS-2100. Oprócz najnowszych rozwiązań technologicznych, wprowadzono w nim wiele ulepszeń. Do najważniejszych można zaliczyć duży, dwunastocalowy ekran LCD o doskonałym kontraście i kącie widzenia. Aparat oferowany jest z szeroką gamą głowic wieloczęstotliwościowych. Duża, ergonomiczna klawiatura z podkładką pod nadgarstek oraz prostota obsługi zapewniają wysoki komfort i jakość pracy. HS-2200 doskonale nadaje się do szerokiego spektrum badań i spełni wymagania nawet najbardziej wymagających użytkowników.

 

POLRENTGEN udziela na ultrasonograf HONDA HS-2200: 3 LATA GWARANCJI oraz pełny serwis gwarancyjny i pogwarancyjny.

 made in japan

 

POBIERZ PDF HONDA HS-2200

SPECYFIKACJA:

W pełni cyfrowy system z ogniskowaniem ciągłym na całej głębokości badania
Krystalicznie czysty obraz w technologii H-res
Przejrzysty ekran SVGA LCD 12.1 cala
128-elementowe głowice wysokiej rozdzielczości
Baza danych pacjentów
Kompaktowa, przenośna konstrukcja
Japońska jakość i precyzja wykonania

TECHNOLOGIA HONDA H-RES:

Zaawansowana technologia firmy Honda Electronics dająca doskonałą jakość obrazu.
Filtr „Detail1” wizualizuje organy położone głębiej.
Filtr „Detail2” wizualizuje delikatną strukturę tkanek położonych płycej.
Filtr “Detail3” umożliwia badanie kości
Opcja “Mild” lub „OFF” ogranicza lub wyłącza działanie technologii H-RES.

SONDY:

Duży wybór sond współpracujących z aparatem gwarantuje szeroki zakres badań. 

hls 548m

HLS-584M
7.5/10.0/12.5MHz - 40mm
wieloczęstotliwościowa
sonda liniowa
(128-elementowa)
Zastosowanie:
• badania ortopedyczne
• badania gałki ocznej
• badania małych narządów (tarczyca, sutki, jądra)

hls 575m

HLS-575M
5.0/7.5/10.0MHz - 50mm
wieloczęstotliwościowa
sonda liniowa
(128-elementowa)
Zastosowanie: 
• badania małych narządów (tarczyca, sutki, jądra)
• badania ortopedyczne
• badania stawów biodrowych

hls 513

HLS-513
High Frequency
Linear probe (30mm)
7.5-10.0-12.5 MHz

Czasami fizjoterapeuci pytają o aparaty USG z kolorowym Dopplerem. Ma to miejsce tam, gdzie fizjoterapeuta dzieli ten sam aparat z używającym również Dopplera ortopedą. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, firma Polrentgen przygotowała ofertę zakupu USG z Dopplerem.

 

 

Q5wtrolley blue

Q5 blueCHISON Q5 to przenośny model z Dopplerem, o bardzo dobrej jakości obrazowania w korzystnej cenie! Przykład nowoczesnej aparatury medycznej. Rewolucyjne rozwiązania technologiczne sprawiają, że obrazowanie jest na wysokim poziomie z bardzo dobrym kontrastem i wyostrzeniem krawędzi obrazów. Aparat jest idealnym wyposażeniem nowoczesnych klinik rehabilitacyjnych i gabinetów fizjoterapeutycznych. Dostępny również w opcji z mobilnym stolikiem.

 

 

 

 

 

 


PARAMETRY TECHNICZNE - CHISON Q5:

 • Monitor LCD 15" (1024x768)
 • B, 2B, 4B,B/BC, B/M                                         
 • PW Mode                                          
 • Color Doppler                          
 • Power Doppler/Directional PD                       
 • Real time 4D (opcja)                                                
 • Chroma B/PW                                                                     
 • Instant Triplex, Duplex
 • 320 GB twardy dysk
 • Dwa porty głowic
 • Zestawy pomiarów wraz z raportami
 • System archiwizacji danych pacjenta oraz obrazów
 • Obrazowanie harmoniczne
 • Obrazowanie trapezoidalne na głowicach liniowych
 • SRA
 • Compound technology
 • Multiple Compound Imaging
 • Double Phase Digital Beam Forming
 • Streamlined Workflow
 • i-Image – automatyczna optymalizacja obrazu
 • Waga 10,5 kg

 


SONDY:

D3C60L

Convex

Zakres pracy:
2.5-5.3 MHz

D7L40L

Linear

Zakres pracy:
5.0-12.0 MHz

D7L60L

Linear 60mm

Zakres pracy:
4.0-15.0 MHzPOBIERZ PDF Q5

 

 

logolzf

 

logohonda      logo econet